Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Ökat antal mål om överprövning av upphandling

upphandling-okat-antal-mal-om-overprovning-av-upphandling-.jpg

Antalet inkomna överprövningsmål i förvaltningsrätterna, kammarrätterna och Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) ökade under 2022. Det visar ny statistik från Upphandlingsmyndigheten.

Under 2022 kom det in 3 359 överprövningsmål till de allmänna förvaltningsdomstolarna. Det är en ökning med 6 procent jämfört med föregående år. I förvaltningsrätterna var ökningen 5 procent, i kammarrätterna 14 procent och i HFD var ökningen 4 procent. Eftersom det krävs prövningstillstånd i kammarrätterna och HFD är antalet mål i dessa instanser avsevärt lägre än i förvaltningsrätterna.

Under 2022 avgjorde förvaltningsrätterna 2 726 mål om överprövning av upphandling. I 9 procent av målen fick den klagande helt eller delvis bifall för sin talan. I cirka 51 procent av målen gjorde domstolen en sakprövning, men avslog ansökan om överprövning. I 40 procent av målen avgjorde förvaltningsrätterna ärendet utan en prövning i sak.

Publicerad 21 apr 2023

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom konkurrensrätt och upphandlingsrätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

En region upphandlade systemstöd för särskilda persontransporter. Kammarrätten anser dock att upphandlingen måste göras om.  

28 jan 2025

En av regeringens främsta prioriteringar är att bekämpa brottsligheten med alla medel. Konkurrensverket får därför i uppdrag att lämna förslag som gör det lättare att förkasta oseriösa anbud i offentliga upphandlingar.  

24 jan 2025

Analys av ett mål som handlar om möjligheten att åberopa ensamrätt till stöd för ett undantag från annonsering.

24 jan 2025