Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Förslag om att alla med funktionsnedsättning ska få välja utförare

Socialutskottet vill att regeringen ska ta ett helhetsgrepp om funktionshinderpolitiken. Utskottet vill också att alla med funktionsnedsättning som har fått ja till en insats ska få möjlighet att välja utförare. Detta bör gälla även den som får personlig assistans från kommunen.

Regeringen har lagt ett förslag till riksdagen om ett nytt nationellt mål och en ny inriktning för funktionshinderspolitiken. Det nya målet är att, med FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning som utgångspunkt, uppnå jämlikhet i levnadsvillkor och full delaktighet i samhället för personer med funktionsnedsättning. Socialutskottet föreslår att riksdagen säger ja till regeringens förslag i stort, men vill lägga till att målet om jämlikhet och delaktighet ska uppnås i ett samhälle som har mångfald som grund.

Socialutskottet vill att alla med funktionsnedsättning ska få möjlighet att välja utförare.

Socialutskottet riktar också två uppmaningar, så kallade tillkännagivanden, till regeringen:

  • Regeringen bör ta ett samlat helhetsgrepp om funktionshinderspolitiken.
  • Regeringen bör återkomma till riksdagen med ett förslag som innebär att alla personer med funktionsnedsättning som har beviljats en insats ska få möjlighet att välja utförare.

Riksdagen gjorde ett tillkännagivande till regeringen om möjligheten att välja utförare våren 2017, men eftersom det pågår en utredning på området har regeringen sagt att den inte anser att ytterligare insatser behövs. Utskottet håller dock inte med regeringen om att ärendet är slutbehandlat utan upprepar sin uppmaning att regeringen bör återkomma till riksdagen med ett sådant förslag. 

Beslutsstöd för dig som arbetar inom 
socialtjänsten

Läs mer om JP Socialnet här

Publicerad 27 nov 2017

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom socialrätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

Hör våra socialrättsjurister Emma Fall, Martin Lager och Natalie Stade diskutera om HFD:s avgörande i frågan om en kommun kan vara skyldig att betala en särskild avgift trots att de har erbjudit boende i en annan kommun.

22 jan 2025

Runt årsskiftet träder många nya lagar och regler i kraft. Regeringen har som vanligt sammanställt ändringarna, och vi har lyft fram de viktigaste nyheterna inom socialområdet.  

17 jan 2025

Vår rådgivare och jurist Emma Fall svarar på frågan i detta JP play-avsnitt.

27 nov 2024