Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

IMY utfärdar sanktionsavgift mot Tullverket för bristande rutiner

Dataskydd_IMY-utfärdar-sanktionsavgift-mot-Tullverket-för-bristande-rutiner.jpg

Integritetsskyddsmyndigheten (IMY) har granskat en personuppgiftsincident hos Tullverket och konstaterar nu att verket har haft bristfälliga rutiner och tekniska spärrar, vilket gjort att uppgifter från brottsutredningar överförts från tjänstemobiler till en amerikansk molntjänst. IMY menar dock att det finns förmildrande omständigheter. Det har till exempel varit fråga om ett fåtal medarbetare som utan godkännande använt molntjänsten. Mot denna bakgrund utfärdar IMY en administrativ sanktionsavgift på 300 000 kronor mot Tullverket. 

Publicerad 17 mar 2022

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom it-rätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

Regeringen föreslår att ett nytt rättsmedel mot långsam hantering av klagomål hos IMY införs genom ändringar i dataskyddslagen och brottsdatalagen.  

27 jan 2025

Vår dataskyddsjurist och rådgivare Moa Lundgren reder ut vad som gäller.

27 jan 2025

EU-domstolen har i ett förhandsavgörande redogjort för tolkningen av begreppet berättigat intresse enligt artikel 6.1 första stycket f i dataskyddsförordningen. Vår expert Ranja Bunni har analyserat avgörandet.  

3 dec 2024