Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Myndighetssamverkan mot arbetslivskriminalitet ska intensifieras

Regeringen kommer att besluta om att ge åtta myndigheter ett uppdrag inom arbetet mot kriminalitet i arbetslivet. I uppdraget ingår bland annat att öka antalet myndighetsgemensamma kontroller och stärka allmänhetens kunskap och förändra attityder mot fusk, regelöverträdelser och brottslighet.

arbetsliv_Myndighetssamverkan_mot_arbetslivskriminalitet_ska_intensifieras_16x9.jpg

Under 2018–2020 genomfördes totalt över 4 000 kontroller, men målet är alltså att antalet kontroller ska fortsätta öka. Fokus ska ligga på att upprätta en varaktig samverkan mellan myndigheterna, men också hur en sådan samverkan kan organiseras tillsammans med arbetsmarknadens parter. Myndigheterna kommer årligen att motta 30 miljoner kronor extra för att motverka kriminalitet i arbetslivet. 

De åtta myndigheterna är Arbetsförmedlingen, Arbetsmiljöverket, Ekobrottsmyndigheten, Försäkringskassan, Jämställdhetsmyndigheten, Migrationsverket, Polismyndigheten och Skatteverket.

Publicerad 1 feb 2021

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom arbetsrätt och arbetsmiljörätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

Vår expert Johan Sigeman analyserar ett avgörande som kretsar kring intressanta frågor om en polisanställd som inte befunnits vara lämplig för säkerhetsklassat arbete.

14 apr 2025

Hör arbetsrättsjuristen Naiti del Sante berätta om hur den svenska visselblåsarlagen skiljer sig från andra länders lagstiftning och varför den inte alltid är lätt att tillämpa.

4 feb 2025

Hör vår arbetsrättsjurist Lisa Hallstedt berätta mer om uthyrningslagen i detta JP play-avsnitt.

17 dec 2024