Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Pitbullterrier – ett djurskyddsproblem?

I analysen ”Pitbullterrier som djurskyddsproblem” går JP Infonets expert Sirkku Sarenbo, universitetslektor, docent och ansvarig för påbyggnadsutbildningen i djurskydd vid Linnéuniversitetet i Kalmar, igenom anledningen till varför en pitbullterrier/american staffordshire terrier plötsligt kan visa aggressivt beteende. Författaren använder konkreta exempel för att illustrera varför pitbullterriern/american staffordshire terriern utgör ett djurskyddsproblem mot andra hundar och för sin egen del.

Författaren menar att när en pitbullterrier plötsligt angriper och dödar en annan hund är det ett förväntat beteende och kan därför inte anses som en olyckshändelse eller ett oväntat beteende, som ofta görs gällande i rätten. Därför, menar författaren, utgör pitbullterriern ett allvarligt och förbisett djurskyddsproblem mot andra hundar och för sin egen del. Denna analys finns publicerad i JP Djurnet.

Är du ännu inte användare av JP Djurnet, men vill ta del av materialet? Testa tjänsten kostnadsfritt!

Publicerad 21 maj 2015

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom förvaltningsrätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag som stärker skyddet för offentliganställda. Förslagen föreslås börja gälla den 2 juli 2025.  

18 feb 2025

Det reder Jan Melander, jurist inom offentlig rätt, ut i sitt svar på denna fråga. Läs svaret här!

17 feb 2025

Digg och IMY har nu lanserat vägledande riktlinjer för att främja användningen av generativ AI inom offentlig förvaltning.

27 jan 2025