Logga in

Logga in formulär

Ange ditt användarnamn. Ange ditt lösenord. Glömt ditt lösenord?

Svenskars surfhistorik har avlyssnats

Spionkod i funktionella programtillägg kartlägger människors internetvanor. Det visar en granskning från Dagens Nyheter.

dataskydd_Svenskars_surfhistorik_har_avlyssnats_16x9.jpg

En granskning visar att omkring 40 000 svenskars surfhistorik har avlyssnats och sålts i jättelika databaser. Det har kunnat ske genom spionkod i programtillägg till webbläsaren Chrome och Firefox som i detalj har kartlagt vilka sidor människor besökt. Webbhistoriken har sedan skickats vidare till olika databaser. 

Dagens Nyheter har genomfört granskningen.

Publicerad 18 sep 2019

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom it-rätt:

Se vår integritetspolicy

Upptäck mer

Kurser

Tjänster

Nyheter

Regeringen föreslår att ett nytt rättsmedel mot långsam hantering av klagomål hos IMY införs genom ändringar i dataskyddslagen och brottsdatalagen.  

27 jan 2025

Vår dataskyddsjurist och rådgivare Moa Lundgren reder ut vad som gäller.

27 jan 2025

EU-domstolen har i ett förhandsavgörande redogjort för tolkningen av begreppet berättigat intresse enligt artikel 6.1 första stycket f i dataskyddsförordningen. Vår expert Ranja Bunni har analyserat avgörandet.  

3 dec 2024