Kurs
Workshop – Dataskydd i praktiken
Om kursen
Dataskyddsarbetet är komplext och kräver både en djup förståelse för det omfattande regelverket och förmågan att tillämpa dessa regler i praktiken. Vi bjuder nu in dig som tidigare deltagare från vår tre-dagarsutbildning för dataskyddsombud, dataskyddsamordnare och dataskyddsansvariga till en inspirerande nyhetsdag med en interaktiv workshop.
Under denna eftermiddag får du chansen att diskutera och fördjupa dig i aktuella frågor ur både praktiskt och juridiskt perspektiv, under ledning av erfarna dataskyddsjurister!
Varje workshoptillfälle fokuserar på ett specifikt tema. Vi kommer även att ta upp aktuella händelser som nya rättsfall och riktlinjer från Europeiska dataskyddsstyrelsen.
Workshopen är en utmärkt möjlighet för nätverkande med branschkollegor, där vi tillsammans inspireras och delar våra erfarenheter- som du kommer ha direkt nytta av i din verksamhet! Vi ser fram emot att träffa dig och tillsammans fördjupa vårt arbete med dataskydd!
För dig som deltar på plats!
Vi bjuder på dryck och lättare tilltugg.

Kursmaterial
Allt material som tas upp under kursen får du tillgång till via en kursportal. Om du inte sedan tidigare har inloggningsuppgifter så skickas de till dig senast dagen innan kurstillfället.
I samband med kurstillfället får du även tillgång till informationstjänsten JP ITnet, där du hittar ytterligare fördjupande material inom rättsområdet.
Kursledare
Anders Vedin är jurist och arbetar med juridisk rådgivning på JP Infonet. Han håller även utbildningar för JP Utbildning. Tidigare har Anders arbetat som upphandlare, upphandlingsjurist, stadsjurist och upphandlingschef.
Kursledare
Beata Rosvall är jurist och arbetar med juridisk rådgivning inom framför allt IT-rätt och dataskydd på JP Infonet. Beata har tidigare arbetat som dataskyddsombud och nämndsekreterare, och har erfarenhet av både statlig och kommunal sektor.
Tillgängliga kursupplägg
Anmäl intresse
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev inom it-rätt:
Upptäck mer
Kurser
Tjänster
Nyheter
Regeringen har beslutat om en ny nationell strategi för cybersäkerhet för åren 2025–2029.
25 mar 2025
Vår dataskyddsjurist Beata Rosvall reder ut vad som gäller.
21 mar 2025
Vår expert Monika Wendleby analyserar både rättsfallet Thomas Bindl mot EU-kommissionen och president Trumps agerande för att ge fler perspektiv på frågan om hur organisationer ska tänka om tredjelandsöverföring.
21 mar 2025